Při nákupu nad 1.000 Kč máte dopravu ZDARMA po celé ČR! V Ostravě a okolí navíc nabízíme rozvoz zboží za symbolických 50 Kč. Voňavé balíčky zasíláme i na Slovensko v rámci Zásilkovny!

Cestování očima Hanky Šormové

Svět se pomalu začíná vzpamatovávat z pandemie a lidé mají chuť znovu objevovat nové místa, přírodu, kulturu a poznávat nové přátelé.

Proto jsme si pro vás připravili rozhovor se skvělou Hankou Šormovou, která dokázala propojit svou lásku k cestování s jejími projekty i milovanými dětmi. 

122713397_142779207541096_2571241844658456148_n

Hani, díky své práci hodně cestuješ. Prozradíš nám, co děláš, že můžeš takto cestovat?

Upřesním, že hodně jsem cestovala před pandemií a dětmi, teď už to bohužel není tak slavné. Tehdy jsem pracovala jako copywriterka na volné noze a psala jsem blog Na nomádské stezce. Psát pro své klienty jsem mohla prakticky odkudkoliv, kde se dalo tu a tam připojit k Internetu. Toho jsem využívala a navštívila řadu zemí.

Prozradíš nám, které země jsi navštívila? Nebo které se ti nesmazatelně vryly do paměti?

Bylo jich hodně. Vždyť jen v roce 2017 jsem strávila aspoň den v 17 zemích na 5 kontinentech. Proto zmíním ty, které mi učarovaly nejvíce. Sem řadím Azorské ostrovy, Nový Zéland, Kubu a Maroko. Azory a Zéland z důvodu nádherné sopečné krajiny. Kuba mě zaskočila svou kulturou. Navíc jsem tu byla krátce po říjnovém hurikánu v roce 2017, což znamenalo velký problém s nakupováním potravin. A Maroko byla má vůbec první návštěva Afriky, takže jsem se sem podívala hned 2x, abych jej pořádně prozkoumala. 

DSC_0041

Byla jsi v Lotyšsku, odkud pochází podstatná část produktů z nabídky Spatime.cz?

Bohužel, zatím ne. S rodinou jsme plánovali návštěvu Pobaltí v dubnu 2020, ale z pochopitelných důvodů se tato cesta neuskutečnila. Ze tří pobaltských států jsem tak byla jen v Estonsku, a to ještě na skok trajektem z Finska. Určitě bych se sem chtěla podívat, ale není to destinace na vrcholu mého wishlistu. 

Prozradíš tedy, které země se ukrývají ve tvém wishlistu, když už jsi ho nakousla?

Určitě bych chtěla ještě jednou navštívit Nový Zéland a strávit alespoň měsíc na jižním ostrově v oblasti Queenstownu. Je to adrenalinové město, kde jsme si s partnerem vyzkoušeli největší houpačku světa. Člověk se na ní zhoupne nad kaňonem a více jak 10 sekund letí volným pádem.

Ale těch atrakcí je tam mnohem více.

Velkým snem je projet Jižní Ameriku, zejména Argentinu, Chile a Peru. I když, nebránila bych se ani návštěvě Bolívie! :))) Ovšem, to už je cesta tak na půl roku. Nemám ráda, když se někam dojede, stráví se tam pár hodin a podle nějakého itineráře spěchá zase dále. S partnerem cestujeme dle chuti, nálady a bez plánu, čehož byl Nový Zéland jasnou ukázkou.

Určitě jako žena využíváš kosmetiku i na cestách. Co ti nesmí chybět?

Jsem minimalistka a hodně cestuji pouze s příručním zavazadlem, takže se musím zabalit pod 5 kilogramů. Kosmetiky tedy netahám mnoho, naopak hledám praktické kousky. Tím je například tuhé mýdlo, které jde použít zároveň jako deodorant i šampón, prostě mýdlo 3v1. Tím, že je tuhé, tak nemusím řešit ani limit pro množství tekutin na palubu letadla.

Dále si beru jelení lůj, konopí na opary, na které bohužel trpím, a žiletky. Překvapivě ty jednorázové nejsou žádným problémem v příručním zavazadle nahoře v letadle.

Zmínila jsi, že jsi cestovala před dětmi. Společně s nimi cestování neplánuješ? 

Ale kdepak, ráda bych svým dětem ukázala krásy světa. Podle mého názoru jde o skvělou školu života. Díky cestování si člověk uvědomí, jak skvělé věci máme u nás v ČR a začne si jich vážit. Tím myslím například pitnou vodu z kohoutku, elektřinu po 24/7, dostupnou lékařskou péči.

Popravdě, se starším synem jsme stihli pouze Chorvatsko v únoru 2020. Pak se začal řešit COVID19, kdy to s cestováním vypadalo bídně. Následně jsem otěhotněla, porodila druhého syna a cestování na čas upozadila. Nyní mě už doslova svrbí nohy, abych opět vyrazila do světa. 

123918258_146886370463713_4833219147419921983_n

Budeš na cestách nadále pracovat? Řekla jsi, že už copywriting neděláš.

Začnu druhou otázkou. Ano, se začátkem pandemie mi ubylo zakázek a já se definitivně rozhodla rozjet svůj vlastní projekt a skončit s prací pro druhé. Nadále se věnuji psaní, pouze jsem změnila oblast - aktuálně píši dětské knihy pod značkou Tuláčkův svět. To je náš první projekt s partnerem, v rámci něhož bychom rádi rozvíjeli čtenářskou gramotnost a kreativitu dětí. 

Tím se dostávám k otázce práce na cestách. Ano, mám to v plánu. Už to tedy nepůjde stylem “přes den objevuji novou krajinu, večer pracuji”, neboť přes den se věnuji dětem a v noci nezbývá tolik sil. Nicméně s partnerem jsme založili ještě druhý e-shop TAKARO, takže úplně nepracovat nelze. E-shopy nechceme na měsíc dva zavřít. Část práce jistě delegujeme, ale nadále z ciziny bude nutné vše operativně řídit. Sami jsme zvědaví, jak to půjde.

Promítá se tvá láska k cestování do tvých projektů?

Ano a hodně! :))) Mé dětské knihy a navržené hry i kreativní sady v Tuláčkově světě mají hodně co dočinění s cestováním. V knížkách objeví děti nové krajiny s lvíčkem a děvčátkem. K tomu si mohou pořídit magnetické mapy ČR a Evropy.

U projektu TAKARO dalo cestování název samotné značce. TAKARO v maorštině (jazyk původních obyvatel Nového Zélandu) znamená hrát si. Takže tady se zrcadlí naše láska k této nádherné zemi.

hanka

Hani, mám na tebe poslední otázku, která se pojí s kosmetikou, jež je pro nás ústředním tématem. Zajímáš se během svých toulek po světě o lokální kosmetické produkty? Láká tě vyzkoušet něco místního?

Přiznám se, že kosmetiku až tak neřeším :))) Rozhodně nezkoumám, co je typické pro danou zemi. Nicméně, když jsem byla v Maroku, lákalo mě vyzkoušet ozdobu tamní henou a neodolala jsem arganovému oleji. Domů jsem si přivezla vzorek z pravé marocké tržnice. V ČR pak hojně využívám bambucká másla, což jsou produkty z Afriky.

Děkuji za rozhovor a přeji ti brzkou cestu do ciziny i s dětmi!

Veronika ze SpaTime.cz

assets by @freepik.com

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení